Zabawy

Zwierzęta świata

Nie trzeba iść do Zoo, żeby poznać fascynujące gatunki ssaków i płazów. Wystarczy wziąć udział w naszej zabawie.

Nasza zabawa „Zwierzęta świata" składa się z kilku elementów. Najpierw należy wydrukować dwie połówki mapy świata i połączyć ją w jedną całość. Następnie wydrukuj kartoniki ze zwierzętami. Porozcinaj je, a potem umieść dany gatunek na tym kontynencie, na którym zamieszkuje. Poniżej znajdują się opisy zwierząt, które ułatwią ci to zadanie.

Dzięki naszej czarno-białej legendzie możesz także sprawdzić, czy poszczególne elementy udało się rozmieścić poprawnie. KLIKNIJ TUTAJ.

1. Bizon

Dawniej polowali na niego Indianie dla mięsa i skór i występował licznie na całym kontynencie. Niestety, biali przybysze strzelali do Bizona po prostu dla sportu. Dlatego dziś występuje jedynie w parkach narodowych i rezerwatach. Potrafi długo i dzielnie znosić głód.

2. Dziobak

To najdziwniejsze zwierzę na świecie. Wygląda jak krzyżówka bobra (ogon), wydry (tułów) i kaczki (dziób). Chociaż składa jaja, to małe piją mleko matki i mieszkają w norach, a do tego dziobak w obronie przed wrogami posługuje się tzw. ostrogą. Znajduje się w niej specjalny jad. Poza tym świetnie pływa. Dziobak jest jednym z symboli kontynentów, na którym mieszka.

3. Hiena cętkowana

Dom hieny to pustynia i sawanna, a zwierzę to nie ma zbyt wygórowanych oczekiwań kulinarnych. Powiedzmy wprost - żywi się padliną, choć czasem również samodzielnie coś upoluje. Żyje w stadach, w których rządzą samice. Hiena posiada bardzo silne szczęki. Jest w stanie nawet rozgryźć kość słonia.

4.Kapibara

Jest największym gryzoniem na świecie. Może ważyć nawet 65 kilogramów. Lubi spędzać całe dnie nad wodą. Kapibary porozumiewają się za pomocą gwizdów i chrząknięć. Zwierzę to ma wiele potocznych nazw. W Peru nazywają je ronsonco, a w Paragwaju carpincho.

5. Lemur katta

Ma bardzo ładne ubarwienie, a znacie go z pewnego filmu animowanego, którego tytuł oznacza jednocześnie dużą wyspę obok jednego z kontynentów. Mieszka tylko tam. Dlatego z łatwością umieścicie lemura na mapie. Zwierzę to jest płochliwe i lubi przebywać niedaleko drzew, by w razie zagrożenia szybko się na nie wspiąć.

6. Pancernik

Na jego plecach znajdują się płytki kostne skutecznie chrioniące przed drapieżnikami. Ma także długie pazury, którymi kopie nory w ziemi oraz długi język do polowania na mrówki i termity. Na świecie istnieje kilkanaście gatunków tego zwierzęcia.

7. Panda

Dziś to bardzo rzadkie zwierzę, występujące tylko na terytorium jednego z największych państw świata. Zamieszkuje lasy bambusowe na wysokości 1600 - 3500 n.p.m Żywi się głównie pędami tej roślina i potrafi zjeść je w naprawdę dużych ilościach. Nie gardzi także rybami i małymi gryzoniami.

8. Salamandra plamista

Dawniej wierzono, że salamandry rodzą się w ogniu. Uważano tak, ponieważ często obserwowano, jak po pożarach lasów salamandry wychodziły z popiołów. A płazy miały po prostu kryjówki w korzeniach drzew, które spłonęły. Traktowane je jako zwierzęta magiczne chroniące dom przed pożarami. Plamy na ciele salamandry są jak ludzkie linie papilarne - każdy osobnik posiada unikalny zestaw plam.

9. Skunks

Spotkanie z nim może być nieprzyjemne, ponieważ pod ogonem posiada specjalne gruczoły roztaczające bardzo nieprzyjemną woń. Gdy po raz pierwszy spotkali go traperzy, musieli być bardzo zaskoczeni. Co ciekawe, młodego skunksa da się udomowić, bo lubi się bawić i jest towarzyszki niczym kot lub pies. Jeśli chcemy trzymać skunksa w domu, weterynarz musi usunąć mu wspomniane wyżej gruczoły.

10.Wielbłąd dwugarbny

Wielbłąd dwugarbny zwany jest także baktrianem. W przeciwieństwie do swojego jednogarbnego kuzyna (dromadera), nie mieszka w Afryce. Ma także dłuższą i grubszą od dromadera sierść. Baktrian potrafi wypić za jednym razem ponad 100 litrów wody i waży nawet 700 kilogramów.

 

zwierzeta.jpg
Arkusz z kartami zwierząt
Kliknij by wydrukować
mapa.jpg
Arkusz 1 z mapą
Kliknij by wydrukować
map2a.jpg
Arkusz 2 z mapą
Kliknij by wydrukować


Oglądany: 50037

Najczęściej ogladane

 
Nauka i zabawa
Zwierzęta świata


Kolorowa farma


Wycieczka do zoo