Filmy

Odjazdowe filmy

Dwaj Hiszpanie postanowili przypomnieć najlepsze tradycje obwoźnego kina. W specjalnie zaprojektowanym pojeździe pokazują dzieciakom ambitne filmy animowane.

Puck Cinema w trasie, fot. Carles Porta Flickr

Alternatywnego, awangardowego kina animowanego dla małych odbiorców nie uświadczymy zbyt często ani w telewizji ani w multipleksach. Pojawia się na niskonakładowych DVD czy branżowych festiwalach, które w pewien sposób tworzą zamknięty obieg znawców i fanów. Tak dzieje się zarówno w Polsce, jak i w Hiszpanii. Ale dwóch mieszkańców półwyspu iberyjskiego - Toni Tomas i Carles Porta postanowiło to zmienić oraz spróbować pracy u podstaw. Dzięki nim hiszpańskie dzieciaki mogą na własne oczy przekonać się, że kreskówki to nie tylko Disney i Cartoon Network. Nie każde dziecko może stać się widzem festiwalu filmowego (czas, pieniądze itp.) Hiszpanie doszli do wniosku, że skoro Mahomet nie może przyjść do góry, to góra przyjdzie do Mahometa. Tomas i Porta odświeżyli dobre tradycje kina obwoźnego. Przerobili przyczepę kempingową na kolorową mini-salę kinową, doczepili ją do busa i ruszyli w trasę po swoim kraju. Tak powstał Puck Cinema Caravana - prawdopodobnie najmniejsze kino na świecie.

Połączone siły

A tak Puck działa na dzieciaki

Współpraca Toniego i Carlesa jest nieprzypadkowa. Carles to zdolny grafik. Tworzy rysunki, plakaty, ilustracje książkowe, a ponadto zajmuje się całą oprawą festiwalu Animac' który odbywa się w Katalonii, stąd doskonale orientuje się, co piszczy w świecie filmu animowanego. Z  kolei Toni Tomas tworzy niezwykłe, drewniane miejskie zabawki, które zachwycają pomysłowością i kolorystyką. Panowie skuteczenie połączyli swoje zainteresowania i umiejętności, a ich Puck Cinema robi furorę w każdym, miejscu, w którym się pojawi. Na drzwiach przyczepy kempingowej widnieje kolorowy portal, sygnalizujący, że widz za chwilę przeniesie się do innego świata. Nie ma w tym wielkiej przesady, bowiem wnętrze Pucka przypomina fantastyczny las z kreskówki, co robi na dzieciakach robi jeszcze większe wrażenie.
- Start Pucka odbył się w parku niedaleko Barcelony. Pamiętam ten dzień dokładnie, bo wtedy przekonaliśmy się, że nasz pomysł chwyci, a ludziom się podoba. Osobiście wolę odwiedzać mniejsze miejscowości, bo małych środowiskach ludzie są bardziej otwarci, szczerze rozmawiają z nami o filmach, a niektórzy wręcz nie mogą się doczekać, żeby w końcu je zobaczyć.. W dużych miastach ludzie są chłodniejsi. Ale Toni z kolei woli metropolie - mówi Carles Porta. Objechali już całą Katalonię, kilka większych miast w Hiszpanii, byli także we Florencji

Nieskończone możliwości animacji

Wnętrze Pucka, fot. Carles Porta Flickr

Puck Ciemna ma swoje żelazne zasady. Chętnych na oglądanie filmów zawsze jest wiele,  więc każdy widz może zobaczyć tylko jeden film (trwający od 4 do 10 minut), a jednorazowo do Pucka  zmieści się 7 osób. Filmy układane są w programy tematyczne (obecnie trwa program „natura") i dostosowane do wieku widzów. Dla dorosłych też coś ciekawego się znajdzie. Czym twórcy Pucka kierują się w doborze filmów, które wyświetlają?
-  Zawsze wybieramy tytuły, które mają coś do powiedzenia i nas fascynują. Nie chcemy pokazywać tylko „ładnych" obrazów. Animacja potrafi być bardzo odkrywcza, delikatna, a także łączy w sobie wiele elementów, które można świetnie wykorzystać: grafikę, muzykę, aranżację - podkreśla Carles Porta.
Dodaje, że podstawową ideą Pucka było przekształcenie aktywności w doświadczenie:
- Oglądanie obrazów w telewizorze to aktywność. Wejście do wnętrze Pucka to doświadczenie, które przynosi dodatkowe wartości. Chodzi nam o to, by dzieci odkryły różne rodzaje języka, narracji i estetyki filmu animowanego. Dla dzieciaków te poszukiwania są na ogół bardzo ekscytujące - zapewnia Carles. Trudno mu nie wierzyć, patrząc na kolorową „przynętę" w postaci Pucka. Może dzięki Puckowi z niektórych hiszpańskich dzieciaków wyrosną dorośli z wyrobionym  gustem. A niszowa, awangardowa animacja będzie trochę mniej niszowa.

Sebastian Frąckiewicz

Oglądany: 6135
Najczęściej ogladane

 
Nauka i zabawa
Zwierzęta świata


Kolorowa farma


Wycieczka do zoo