Filmy

Ale kino: Koci kryminał

Podczas 29. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza dzieci mają w czym wybierać-program festiwalu obejmuje kilkanaście filmów z rozmaitych gatunków, m.in. komedii, dramatu czy kryminału. Przedstawiamy pierwszy z nich:  „Kot w Paryżu", który wyświetlany jest w Multikinie 51.

„Kot w Paryżu" to animowana produkcja Folimage Animation Studio, stworzona przez dwóch utalentowanych grafików: Alaina Gagnol  i Jean-Loupa Felicioli. Tytułowym bohaterem filmu jest Dino, czarny i inteligentny kocur. Swoje życie dzieli między dwa światy: dom małej Zoe, córki podkomisarz paryskiej policji, w którym mieszka na co dzień i dom Nico - złodzieja biżuterii, z którym wybiera się na łowy każdej nocy. Po jednej z kradzieży Dino ofiarowuje Zoe drogocenną bransoletkę, co budzi czujność jej mamy- policjantki. Bransoletka trafia w ręce zastępcy podkomisarz. Policjantka ustala, że pochodzi ona ze skradzionej kolekcji i tym samym odnajduje trop złodzieja. Tymczasem zaniepokojona Zoe postanawia śledzić nocą Dina i przypadkiem wpada w ręce gangsterów, którymi przewodzi bezwzględny Victor Costa -największy koszmar jej mamy...

„Kot w Paryżu" łączy w sobie kilka wątków splatających się w  sensowną całość i pokazuje problemy życiowe na wielu płaszczyznach. Chociaż jest to produkcja skierowana do dzieci, dotyka też "trudnych" tematów takich jak śmierć czy bezwzględność ludzi, za co reżyserom należą się gromkie brawa. Dzięki ich produkcji, dzieci mogą zobaczyć, że świat nie jest czarno- biały, czasami trzeba podejmować trudne decyzje, a rodzice też miewają chwile słabości. Pochwała należy się również za stronę wizualną. Gagnol i Felicioli nie poddali się technologicznym trendom i stworzyli tradycyjną animację. Trochę ucierpiała na tym sama grafika, postaci nie są narysowane tak dokładnie jak bohaterowie najnowszych animacji komputerowych, a ich ruchy nie zawsze współgrają z prawami fizyki, ale mimo to, film ogląda się bardzo przyjemnie. Wpływa na to również muzyka Serge Besseta, która świetnie współtworzy klimat Paryża i atmosferę rodem z kryminałów. 

I chociaż film utrzymany jest w kryminalnej konwencji, a tematyka nie należy do najłatwiejszych, dzieci podczas seansu bawiły się świetnie. W niektórych momentach wybuchały głośnym śmiechem, w innych z napięciem przeżywały rozgrywane akcje, a potem cieszyły się ze szczęśliwego zakończenia. Przez niewiele ponad godzinę doświadczyły dobrej rozrywki, a także otrzymały lekcję empatii. „Kot w Paryżu" jest produkcją godną polecenia, nie tylko dla dzieci, ale dla całych rodzin. Dzięki odmiennej grafice i wyjątkowej fabule stanowi dobrą odskocznie od bajek serwowanych w telewizji każdego dnia.

Karolina Oleksa

„Kot w Paryżu", Francja, Holandia, Belgia, Szwajcaria 2011, 70 minut
Od 6 lat reżyseria : Alain Gagnol, Jean-Loup Felicioli

 Seanse w Multikinie 51 (Poznań):
czwartek, 2011-12-08 o 09:30
niedziela, 2011-12-11 o 10:00

 

Oglądany: 6345
Najczęściej ogladane

 
Nauka i zabawa
Zwierzęta świata


Kolorowa farma


Wycieczka do zoo