Filmy

Ale kino: Wielkie stwory i małe patyki

Aleksandra Rzeszowska recenzuje kolejne dwa filmy z festiwalu „Ale Kino!" - „Wielki niedźwiedź" oraz  „Patyk się żeni".

Kolejnym filmem skierowanym do dzieci podczas festiwalu „Ale Kino!" jest „Wielki niedźwiedź". To animowana produkcja Copenhagen Bombay Rights autorstwa Esbena Tofta Jacobsena, absolwenta Duńskiej Państwowej Szkoły Filmowej. Bohaterami filmu są około dziesięcioletni Jonathan i jego młodsza siostra o imieniu Sophie. Rodzeństwo wyjeżdża razem na wakacje do dziadka, którego domek położony jest głęboko w lesie. Jonathan nie jest zachwycony faktem, że siostra wyjeżdża razem z nim i próbuje się jej pozbyć. Wydarzenia przybierają jednak zupełnie nieoczekiwany przebieg - Sophie zostaje porwana przez wielkiego niedźwiedzia zamieszkującego olbrzymi, ciemny las. Jonathan wie, że musi ją odnaleźć. Dziewczynka zaprzyjaźnia się z wielkim stworem, później niedźwiedź nawiązuje więź również z jej bratem. Dzieci są świadkami zaciętej walki pomiędzy zwierzęciem a okrutnym myśliwym, który długi czas czyha na życie niedźwiedzia. Aby uratować stwora, dzieci muszą stanowić jedną drużynę. Ich podróż przez las to walka o przetrwanie nie tylko nowego, brunatnego przyjaciela, ale także cenna lekcja jak zaakceptować siebie nawzajem.

Ta nieco ponad godzinna animacja, będąca ciekawą historią niecodziennych, innych niż wszystkie  (bo pełnych przygód i zwrotów akcji) wakacji dwójki dzieci, ma także wydźwięk emocjonalny. Pokazuje częste w relacjach młodsze-starsze rodzeństwo konflikty i uprzedzenia. Uzmysławia również, że wzajemna zgoda przynosi same korzyści. Jeśli chcemy  osiągnąć wspólny cel, musimy  działać razem. „Wielki niedźwiedź" to ambitna rozrywka, a jednocześnie lekka w odbiorze, dostosowana do ich wieku.Film posiada pewne niedociągnięcia animacji i tła/  Grafika - mimo pewnego rozmycia - jest czytelna dla widza, zwłaszcza młodego. Twórcom filmu plus należy się również za odpowiedni dubbing. Mimo że polscy mali widzowie muszą korzystać z tłumaczenia lektora, to w oryginale film jest naprawdę przyjemny dla ucha.

O tym, że produkcja wspaniale dopasowuje się do oczekiwań młodych widzów, świadczyła reakcja małych widzów. Pełna sala dzieci, początkowo znudzonych, aż wraz z rozwojem historii, z zachwytem wstających z miejsc, by obejrzeć emocjonujące zakończenie. Film jest z pewnością dobrą, wartościową alternatywą dla komercyjnych kreskówek. Gorąco polecam.

"Wielki Niedźwiedź:", reżyseria: Esben Toft Jacobsen, scenariusz: Jannik Tai Mosholt, Esben Toft Jacobsen, producent Petter Lindblad

Film można zobaczyć jeszcze w:

  • pt., 2011-12-09 09:30
  • sob., 2011-12-10 10:00 (wszystkie projekcje - Multikino 51)

„Patyk się żeni" to z kolei film z kategorii „Panorama dzieci" na festiwalu „Ale Kino!" w Poznaniu. Główny bohater nie rozstaje się on ze swoją ulubioną zabawką. Jest nią... drewniana gałązka w kształcie istotki mającej ręce i nogi. Na pozór będący tylko skrawkiem drewna patyk posiada niecodzienne właściwości. W oczach małego Juniora ta zabawka potrafi bowiem mówić. Chłopiec żyje dość spokojnie w cichej okolicy w Norwegii, bawiąc się ze swoim  Patykiem  i wymyślając coraz to nowsze figle. Przez otoczenie (a zwłaszcza brata) jest traktowany z dystansem, jako jedno z dzieci o wybujałej wyobraźni. Pewnego dnia jednak Junior i Patyk rozwiązują zagadkę kryminalną! Ktoś potrącił mamę Juniora i pozostawił ranną na drodze. Chłopiec odnajduje matkę, organizuje dla niej pomoc i wraz z Patykiem, a także swoją koleżanką zamienia się w detektywa. Szuka sprawcy wypadku i namawia brata do pomocy. Dzięki logicznemu myśleniu udaje mu się osiągnąć cel - odnajduje sprawcę po brakującym odłamku kierunkowskazu auta. Sam Patyk również otrzymuje pewne korzyści. Podczas zabawy w śledczych poznaje Karolinę - jedyną w swoim rodzaju gałązkę brzozową należącą do koleżanki Juniora, i zakochuje się w niej.

Film przypomina o tym, że zdolności małych dzieci do logicznego myślenia i umiejętności wybrnięcia z sytuacji są niedoceniane. Junior jest roześmianym, wesołym rozrabiaką, który jednak nie jest pozbawiony pewnego uroku osobistego, a także smykałki do różnych figli. Choć ma wybujałą wyobraźnię i rzeczywiście dorośli obawiają się o jego prawdomówność, to potrafi wykazać się uporem w dążeniu do celu i zaskakującą zręcznością.

Duża pochwała należy się twórcom za klimat filmu. Jego oglądaniu towarzyszy uśmiech na twarzy spowodowany urokiem Norwegii i cichej okolicy, gdzie czas płynie swoim własnym rytmem. To historia lekka i przyjemna, nastawiona przede wszystkim na zainteresowanie młodego odbiorcy zagadką kryminalną, którą przyszło rozwikłać Juniorowi. Choćby dla samego klimatu i niewątpliwego uroku małego Juniora - warto obejrzeć.

„Patyk się żeni" reżyseria: Martin Lund, scenariusz: Birgitte Bratseth, producent Finn Gjerdrum, Stein B. Kvae.

Film zobaczymy jeszcze w:

  • sob., 2011-12-10 12:30  ( Multikino 51)

Aleksandra Rzeszowska

Oglądany: 10272
Najczęściej ogladane

 
Nauka i zabawa
Zwierzęta świata


Kolorowa farma


Wycieczka do zoo