Książki

Gwiazdka last minute

Nie masz jeszcze prezentu pod choinkę dla swojego dziecka? Przeczytaj nasz przedświąteczny poradnik prezentujący ciekawe książki, film i grę.

Książki: Designerskie poczytajki

Zapewne wielu współczesnych rodziców pamięta serię „Poczytaj mi mamo". 24 stronnicowe, doskonale ilustrowane książki, z utworami najlepszych pisarzy dla dzieci. Były małe, poręczne i bardzo popularne. Dziecięcy edytor Dwie Siostry postanowił skorzystać z dawnego, sprawdzonego pomysłu i opublikować kieszonkowe wydania klasyki literatury, ale w nowoczesnej szacie graficznej. Ukazały się 4 tomiki w kieszonkowym formacie i twardej oprawie: „Chory Kotek", „Stefek Burczymucha", „Małpa w kąpieli" oraz „Paweł i Gaweł". Ilustracje do wszystkich książeczek wykonała Katarzyna Bogucka. Trzeba przyznać, że prace młodej graficzki świetnie uwspółcześniły Fredrę czy Konopnicką. Doskonała kompozycja ilustracji, kontrastowa, ale niebanalna kolorystyka i odważnie zaprojektowane postaci nadały całości niemal designerskiego sznytu. Bogucka, gdy wymagała tego sytuacja, pozmieniała także realia. I tak Paweł i Gaweł to w jej interpretacji wylansowani faceci mieszkający w bloku z wielkiej płyty. Książeczki będą dla dzieci ciekawą, estetyczną przygodą. Ich lektura uzmysławia niestety także to, że polszczyzna przez lata strasznie zubożała i czytając, nie raz będziemy musieli tłumaczyć maluchom cóż to znaczy „śmielić się" czy „spisa". Ale od nadmiaru nowych słów głowa im raczej nie pęknie.

Dla dzieci w wieku: 3+

             ilustracja Katarzyny Boguckiej do "Pawła i Gawła", wydawnictwo Dwie Siotsry                                  

 

Film: Francuska szkoła animacji

„Mia i Migusie" to świetna alternatywa na DVD zarówno dla wszędobylskiej, cukierkowej estetyki Disneya, jak i pędzących z szybkością światła, często ogłupiających kreskówek z „Cartoon Network". Film francuskiego reżysera Jacquesa-Rémy Girerda opowiada historię dziewczynki, która wyrusza w poszukiwaniu swojego ojca, pracującego na budowie luksusowego hotelu dla zamożnych klientów w okolicy nietkniętej jeszcze przez człowieka. Pewnego dnia w trakcie prac dochodzi do wypadku, który powodują tajemnicze stworzenia - strażnicy lasu, tytułowi Migusie. Scenariusz „Mia i Migusie" korzysta z baśniowego modelu, a zatem siłą rzeczy porusza trudną tematykę. Pokazuje człowieka nieszanującego natury, który owładnięty chciwością niszczy zarówno dziewiczą puszczę, jak i własną rodzinę. Taki jest główny anty-bohater filmu, francuski potentat z branży hotelarskiej. Znajdziemy tu również (dla równowagi rzecz jasna) pozytywne wzory świetnych relacji między Mią, a jej ojcem czy przyjaźń rodzącą się między dwojgiem dzieci pochodzącymi z różnych środowisk. „Mia i Migusie" to także doskonały przykład na to, że można zrealizować bardzo kolorową, wręcz pastelową animację dla dzieci, nie popadając w estetyczną sztampę.

Dla dzieci w wieku: 6+

 

trailer filmu "Mia i Migusie", dystrybucja Gutek Film

Gra planszowa: zima bez prądu

 Święta Bożego Narodzenia  to  doskonały czas, by spędzić razem kilka chwil przy stole. Niekoniecznie tylko jedząc, ale również grając. W ciągu ostatnich kilku lat rynek gier planszowych i karcianych bardzo się rozwinął. Dotyczy to również propozycji dla dzieci i gier familijnych. Jedną z najciekawszych jest polska edycja międzynarodowego hitu „Ticket to ride" - w polskiej wersji nosi dość karkołomny tytuł „Wsiąść do pociągu: Europa". Ale nie przejmujmy się tytułem, bo zabawa jest przednia. Zawodnicy (maksymalnie 5 graczy) budują europejską kolej na przełomie XIX i XX wieku: zajmują trasy, konstruują dworce i tunele. Słowem - stają się kolejowymi biznesmenami. Rozgrywka jest szybka, dynamiczna i pełna emocji, a sama gra - bardzo ładnie wykonana. Mamy niepowtarzalną szansę, by stworzyć świetnie działające linie kolejowe:czyli takie, jakimi nie mamy szansy jeździć. Ta planszówka powinna koniecznie trafić pod choinkę zarządu PKP.

Dla dzieci w wieku: 8+ i całej rodziny

plansza gry "Wsiąść do pociągu", wydawnictwo REBEL.pl

 

Sebastian Frąckiewicz

 

  

 

 

 

 

Oglądany: 5433
Najczęściej ogladane

 
Nauka i zabawa
Zwierzęta świata


Kolorowa farma


Wycieczka do zoo