Książki

Proste i dobre pomysły

„Pierwsze urodziny prosiaczka" to książka, w której zastosowano oszczędne środki, ale dzięki temu wyszła świetnie zaprojektowana książka dla małych dzieci.

 Aleksandra Woldańska-Płocińska ma już na swoim koncie nagradzaną pozycję „Mrówka wychodzi za mąż" stworzoną z  Przemysławem Wechterowiczem (autorem tekstu). Teraz postanowiła na w pełni samodzielną publikację. „Pierwsze urodziny prosiaczka" nie są literacko tak przyjemne, jak „Mrówka", brakuje im trochę językowego polotu. Na szczęście autorka wybrała i tak dobrą drogę - stworzyła prostą, bezpretensjonalną historię o przyjaźni, z sympatycznym zakończeniem. Nie wpadła na pomysł, by wejść na grząski grunt rymotwórstwa. I chwała jej za to.

Nie da się jednak ukryć, że główna zaleta tej książki to nie tekst, ale wysmakowana szata graficzna. Składa się na nią dopracowana, bardzo przemyślana kompozycja stron (to już znak firmowy Woldańskiej-Płocińskiej), ciekawe zestawienia kolorystyczne oraz typografia. Różnorodne liternictwo to istny popis kreatywności ilustratorki. Choć niektóre czcionki nie są zbyt czytelne, to jednak fabuła przeznaczona jest raczej dla młodszych dzieci, które samodzielnie nie potrafią czytać. A rodzice bez problemu sobie poradzą.

Dzieci z kolei skupią się z pewnością na podziwianiu różnych gatunków zwierząt, których wizerunki wypełniają karty książki. Znajdziemy tu dzika, pszczoły, kurę, żuka, susła i obowiązkowo mrówkę. Słowem, wszystkich przyjaciół tytułowego prosiaczka, którzy przyszli na jego urodziny narysowanych w prosty, ale wysmakowany sposób. Dzięki temu dziecko z łatwością rozpozna najważniejsze cechy danego bohatera. Rodziców zapewne ucieszy fakt, że książka została wydana na gubej tekturze, więc szybko się nie zniszczy, a w przypadku młodszych dzieci nie zaszkodzi jej nawet próba konsumpcji.

Sebastian Frąckiewicz Aleksandra Woldańska, Pierwsze urodziny prosiaczka, Czerwony Konik, Kraków 2010, s. 32.

 

Oglądany: 5508
Najczęściej ogladane

 
Nauka i zabawa
Zwierzęta świata


Kolorowa farma


Wycieczka do zoo