Książki

Nasi najlepsi

Polscy ilustratorzy książek dla dzieci należą do światowej czołówki. Recenzujemy tegorocznych laureatów Bologna Children's Book Fair.

Nie będziemy mieć najlepszych autostrad, nasi aktorzy nie podbiją Hollywood, ale polscy ilustratorzy już dziś należą do światowej czołówki. Młodsze pokolenie artystów poszło śladami takich postaci jak Józef Wilkoń. To pewien paradoks, bo chociaż w Polsce książki dla dzieci nawet w środowisku kulturalnym nie są przedmiotem dyskusji (poza wąskim branżowym gronem), zdobywają uznanie za granicą. Z tegorocznych Bologna Children's Book Fair - najbardziej prestiżowej imprezy tego typu, rodzimi twórcy przywieźli 3 nagrody na 12 możliwych, a w konkursie startowało aż 942 pozycji z 35 krajów. Wyróżnianie w kategorii Non fiction otrzymali Aleksandra i Daniel Mizielińscy za „Co z Ciebie wyrośnie",Adam Jaromir i Gabriela Cichowska dostali wyróżnienie w kategorii Opera Prima za „Słoniątko". Za to Iwona Chmielewska wraz z Kim Hee-Kyung przywiozły z Bolonii główną nagrodę w kategorii „Non Fiction" za „A House of the mind: Maum". Niestety ta pozycja nie ukazała się jeszcze w Polsce, ale Iwona Chmielewska zilustrowała w Korei Południowej już kilkanaście książek, które sprzedały się w łącznym nakładzie 100 000 egzemplarzy.

Pozostałe dwie pozycje można już znaleźć w naszych księgarniach.„Co z Ciebie wyrośnie" pogrywa trochę z tradycją PRL-owskich książeczek i elementarzy, w których na pytanie kim chciałbyś zostać" dzieci odpowiadały „nauczycielem", :"milicjantem" „kierowcą". Tego typu publikację miał na swoim koncie nawet słynny poeta Majakowski, aczkolwiek w jego książce główny bohater marzył nawet o pracy hutnika. Czasy się zmieniły. I choć moglibyśmy się spodziewać, że u Mizielińskich hutnika zastąpi informatyk, logistyk, manager czy PR-owiec, tak się na szczęście nie dzieje. Autorzy stworzyli katalog najbardziej niestandardowych, rzadkich i niesamowitych zawodów. Dzięki temu dzieciaki nie będą sądziły, że muszą koniecznie wybrać ścieżkę managera lub informatyka. Co może z nich wyrosnąć? Na przykład perukarka, degustator psiego jedzenia (ktoś musi to robić), arborystka, urbanistka, kiper, nurek golfowy, beta tester (testuje gry komputerowe) lub kurator sztuki. W sumie ponad 60 zawodów przedstawionych w mocny, graficzny sposób. Bolońskie Jury zwróciło uwagę na to, że karty tej książki obrazkowej przypominają murale. I faktycznie, trochę tak jest. Duże postaci o wyraźnych cechach zostały zestawione z ciekawie zakomponowanym liternictwem. Mnóstwo kolorów, czcionek, bohaterów - książka pobudza wyobraźnię. W tym graficznym wyrafinowaniu tkwi jeden mały problem. Jak informuje wydawca, książka powinna być dobra dla dzieci w wieku 6+, ale wszelkie te liternicze zabawy sprawiają, że odczytanie niektórych partii tekstu siedmiolatkowi sprawi trochę kłopotów. Zatem chwilami bez pomocy rodzica się nie obędzie.

W przeciwieństwie do publikacji Mizielińskich, „Słoniątko" to klasyczna bajka, z punetą
i morałem, ale podana w zupełnie nieklasyczny sposób. Różni się także kolorystyką i techniką graficzną. Od razu rzuca nam się w oczy potężny format publikacji. W związku z tym „Słoniątka" nie da się czytać ani w biegu, ani przy okazji innego zajęcia. Trzeba się na nim skupić. Ilustracje Cichowskiej to rysunkowo-wycinankowy kolaż, bardzo subtelny, ze stonowaną, wręcz ascetyczną kolorystyką. Grafika doskonale współgra z tekstem Jaromira, trochę smutną (choć z szczęśliwym finałem) i melancholijną opowieścią o białym słoniu. Jest inny niż koledzy i koleżanki ze stada: o wiele mniejszy, bardziej delikatny i spokojny. Zwierzak nie potrafi odnaleźć się w rodzinnej Afryce i rusza w daleką zamorską podróż, by znaleźć nowy dom, w którym dobrze się poczuje. To podnosząca na duchu  książka o inności, odwadze i przezwyciężaniu trudności.
Czy po bolońskich targach „Słoniątko" i „Co z Ciebie wyrośnie" osiągną sukces poza Polską?Pierwszy tytuł równolegle z rodzimą premierą pojawił się w Niemczech. Druga książka za chwilę ukaże się w Hiszpanii. Czeka także na angielską, koreańską i francuską edycję.

Sebastian Frąckiewicz

Aleksandra i Daniel Mizielińscy (tekst&ilustracje), Co z Ciebie wyrośnie, Dwie Siostry, Warszawa 2010, s.128, Wiek: 6+

Adam Jaromir (tekst), Gabriela Cichowska (ilustracje), Słoniątko, Muchomor, Warszawa 2010, s. 32, Wiek: 3+

Oglądany: 9306
Najczęściej ogladane

 
Nauka i zabawa
Zwierzęta świata


Kolorowa farma


Wycieczka do zoo