Książki

Kraj w technikolorze

„Kropka Pe El" to przewodnik turystyczny dla dzieci po kraju. Jego autorzy postanowili pokazać, że nie trzeba wyjeżdżać z Polski, żeby poznać naprawdę ciekawe miejsca.

Panowie postarali się o mocne argumenty. Szczególnie w warstwie graficznej, bo nie ma co się łudzić - dzieciaki najpierw będą jadły tę książkę oczami, a dopiero potem wczytają się w tekst Andrzeja Paulukiewicza. Projekt graficzny i układ publikacji to dzieło Dominika Cymera, a za ilustracje odpowiada również Cymer, ale także Rafał Szczepaniak. Obaj panowie są dobrze znani w światku graficznym, a Szczepaniak właściwie także dość szerokiej publiczności, bo jego ilustracje nie raz zdobiły łamy „Dziennika", „Newsweeka", „Dużego Formatu" czy  „Wysokich Obcasów".Stylistycznie artyści doskonale się uzupełniają. Opierają cały przewodnik na oszczędnej, wektorowej grafice pełnej kontrastujących ze sobą, soczystych kolorów.

Takie rozwiązanie w warstwie wizualnej to nowość, bo najczęściej wszelkie publikacje dla dzieciaków poświęcone turystyce czy książki popularno-naukowe o zabytkach/atrakcjach Polski robione są po bożemu: zawierają albo realistyczne rysunki, albo fotografię. „Kropka Pe El" dzięki swojej luźniejszej formie daje najmłodszym więcej przestrzeni dla ich wyobraźni, a jednocześnie wszystkie budowle przedstawiono wiernie. Bardziej konserwatywni rodzicie nie mają się co obawiać - Wawel przefiltrowany przez estetykę Cymera i Szczepaniaka nadal wygląda jak Wawel. Tyle, że jest niezwykle kolorowy.Ze wszystkich atrakcji turystycznych Polski  Andrzej Paulukiewicz wybrał 55: począwszy od tych najbardziej znanych jak Wieliczka, Muzeum Powstania Warszawskiego, po zakątki mniej podręcznikowe jak ruiny zamku Krzyżtopór czy tatarskie meczety w Kruszynianach.

Podróżnik stara się przekazać dzieciakom wiele ciekawostek i przybliżać w miarę prostym językiem problemy skomplikowane, jak choćby zawiłości Powstania Warszawskiego, aczkolwiek akurat na powstaniu odrobinę się wykłada. Trochę to rzecz zbyt trudna do wyjaśnienia na kilku kolumnach tekstu w przewodniku. Zresztą samo muzeum jest miejscem dość osobliwym, bo ukazywanie tragedii w konwencji fajnej przygody rodzi wiele pytań. Szkoda, że Paulukiewicz nie polecił małym podróżnikom trochę większej liczby mniej znanych polskich perełek, a mieszkańcy Dolnego Śląska obfitującego w zamki, pałace, forty i niesamowity legendy mogliby się na autora obrazić, bo potraktował ten region trochę po macoszemu. Ale nawet jeśli selekcja wzbudzi nasze wątpliwości, trzeba oddać autorom, że jak dotąd nie ma w polskich księgarniach publikacji, która w tak przyciągający uwagę i oryginalny sposób zachęcałaby najmłodszych do podróżowania po kraju.

Sebastian Frąckiewicz

Andrzej Paulukiewicz (tekst), Dominik Cymer, Rafał Szczepaniak (ilustracje), Kropka Pe El, Dwie Siostry, Warszawa 2011

Clubmamy objął przewodnik "Kropka Pe El" swoim patronatem medialnym. Przewodnik można wygrać w naszym konkursie. Szczegóły TUTAJ.

Nagrody ufundowało wydawnictwo Dwie Siostry

 

Oglądany: 7611
Najczęściej ogladane

 
Nauka i zabawa
Zwierzęta świata


Kolorowa farma


Wycieczka do zoo