Książki

Klęska leniucha

Zły wilk", czyli tradycyjna bajka rosyjska, w zupełnie nietradycyjnej i doskonałej interpretacji graficznej.

W księgarniach znajdziemy naprawdę wiele książek z dobrymi ilustracjami reprezentujących różne artystyczne szkoły: od klasycznej i realistycznej grafiki po rzeczy niezwykle awangardowe. Ale w całym tym bogactwie „Zły wilk" hiszpańskiego duetu Patacrua i Chene Gomeza i tak bardzo się wyróżnia, a zarazem trudno przyporządkować go do jakiejkolwiek szufladki. Odpowiedzialny za grafikę Chene Gomez ma zupełnie indywidualny styl.

Łączy prosty rysunek z kolażem, złożonym z wycinanek i podkolorowanych wycinków prasowych. Jego bohaterowie są groteskowo zdeformowani, szczególnie sam zły wilk, który wygląda jakby zjadł na obiad Pablo Picasso. W ilustracjach Gomeza czuć lekkość, zawadiacką zabawę formą i bezpretensjonalność, choć na pierwszy rzut oka niektórym rodzicom mogą wydawać się zbyt trudne. Oprawa graficzna jest niezwykle wesoła. I nie zmienia tego fakt, że autor stosuje stonowane kolory: beże i brązy. Dzięki temu całość wygląda jak przeniesiony w formę książki papierowy teatr dla dzieciaków.

Sama historia to klasyczna bajka z morałem o leniwym wilku, któremu nie chce się polować i żywi się jedynie ryżem na mleku. Pewnego dnia postanawia zmienić swoje nawyki i w końcu skosztować kilku domowych zwierząt, ale ze względu na swoje lenistwo niewiele mu z tego wychodzi. „Zły wilk" to bajka do wielokrotnego czytania, jest bardzo rytmiczna, śpiewna, z wyraźnymi bohaterami, a tekst doskonale współgra z warstwą graficzną. „Zły wilk udowadnia", że połączenie tradycyjnej opowieści z nowatorską warstwą graficzną może dać doskonały efekt. To jedna z najlepiej opracowanych graficznie książek dla dzieci wydanych w tym roku.

Sebastian Frąckiewicz


 

Patacrua (tekst), Chene Gomez (ilustracje), Zły wilk, Wydawnictwo Tako, Toruń 2011

Wiek: 4+

Oglądany: 6315
Najczęściej ogladane

 
Nauka i zabawa
Zwierzęta świata


Kolorowa farma


Wycieczka do zoo