Książki

Wszystko zaczęło się od wyobraźni

O „Opowieściach z Narnii" głośno za sprawą filmowych ekranizacji trzech pierwszych części serii. I chociaż filmy urzekł wielu widzów wyobraźnią i pięknymi sceneriami, książki mają do zaoferowania o wiele więcej. Klasyką literatury dla młodych czytelników na długą majówkę poleca Karolina Oleksa oraz 10 -letni Kuba Oleksa.


Cała seria składa się z siedmiu części i została napisana ponad 60 lat temu przez brytyjskiego pisarza Clive'a Staplesa Lewisa. Pierwsza wydana część zatytułowana„Lew, Czarownica i Stara Szafa" została zainspirowana obrazem fauna niosącego paczki w zaśnieżonym lesie. Wyobrażenie to było obecne w moim umyśle od momentu, kiedy miałem szesnaście lat. Pewnego dnia, gdy byłem około czterdziestki, powiedziałem sobie: a może by tak stworzyć z tego jakąś historię? - pisał w jednym ze swoich esejów C.S. Lewis. Z tego wyobrażenia Lewis wykreował opowieść o czwórce rodzeństwa, która przypadkowo odkrywa przejście do magicznej Narnii- pokrytej od ponad stu lat śniegiem krainy, owładniętej przez Złą Czarownicę. Jednak przybycie dzieci zdaje się zagrażać jej panowaniu. Legenda głosi, że synowie i córki Adama i Ewy uwolnią Narnię od bezkresnej zimy i okrutnych rządów. Rodzeństwo, uciekając przed gniewem przestraszonej czarownicy, napotyka na swojej drodze wiele przygód, dzięki którym hartuje charakter i ostatecznie doprowadza do walki dobra ze złem.
„Lew, Czarownica i Stara Szafa" to pozycja godna polecenia- i to z kilku powodów. Barwne opisy przygód zdecydowanie pobudzają wyobraźnię dziecka. Dodatkowo powieść przekazuje wiele wartości takich jak braterstwo czy poświęcenie. Lewis przedstawia liczne sytuacje, w których dobro przynosi więcej korzyści niż zło- tak jak w przypadku Łucji,najmłodszej z rodzeństwa, która uprzejmością zjednała sobie Fauna i dzięki temu nie została wydana w ręce Złej Czarownicy.
Książka jest napisana językiem prostym i przystępnym dla dziecka umiejącego płynnie czytać. Nie oznacza to jednak że nie jest odpowiednia np. dla siedmiolatka. Powieść dobrze nadaje się na wieczorne czytanie z rodzicem, bo zainteresuje malucha, a nie znudzi dorosłego.
„Opowieści z Narnii" to seria warta uwagi. Przystępnie napisana, pomysłowa i gloryfikująca dobro, a co najważniejsze, wciągająca rzesze młodych czytelników w świat wyobraźni. Świadczy o tym m.in. ponad sto dwadzieścia milionów sprzedanych egzemplarzy, przetłumaczonych na 41 języków świata i wiele dzieci, które pochłonęły książkę w przeciągu kilku dni.

Karolina Oleksa

Książka pt. „Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa" jest pierwszą częścią serii.
Opowiada ona o czwórce dzieci, które są rodzeństwem: Piotrze, Zuzannie, Edmundzie i Łucji. W ich czasach trwa Druga Wojna Światowa i dlatego musieli się przenieść z bombardowanego Londynu na wieś, do domu profesora. W tym domu, w czasie zabawy w chowanego Łucja weszła do starej szafy i odkryła, że jest ona przejściem do innego świata, który nazywa się Narnia. Weszła tam i spotkała miłego dla niej fauna Tumunusa, który zaprosił ją do siebie na obiad. Okazało się że chciał ją wydać Białej Czarownicy, która w złości zamieniała innych w kamień, ale szkoda mu było Łucji, więc jej nie wydał i odprowadził do szafy. Kiedy Łucja wróciła do domu, okazało się, że nie minęła nawet minuta. Opowiedziała wszystko rodzeństwu, ale jej nie uwierzyli. W nocy Łucja wstała i znowu poszła do szafy. Edmund, starszy brat, zobaczył ją i poszedł za nią i też odkrył Narnię. Był zdezorientowany, nie mógł znaleźć siostry. Nagle usłyszał dzwoneczki i zobaczył sanie, w których jechała biała postać. Okazało się, że była to Biała Czarownica, która uważała się za królową Narnii. Była dla Edmunda bardzo miła, częstowała go ptasim mleczkiem i powiedziała,że jeżeli przyjdzie do jej królestwa z całym rodzeństwem, uczyni go królem, a ich hrabiami. Edmund zgodził się na to i wrócił do domu, po drodze spotykając Łucję. Obudzili razem rodzeństwo, Łucja opowiedziała im o Narnii, ale Edmund ich okłamał i powiedział, że tylko się bawili i Łucja zmyśla. Kolejnego dnia do domu profesora przyszła wycieczka, dzieci nie chciały się do niej zbliżać, więc schowały się w starej szafie. Przepychając się w niej, przeszły do Narnii. Chciały odnaleźć fauna, ale okazało się, że tajna policja czarownicy uwięziła go, bo pomagał ludziom. Rodzeństwo postanowiło go uwolnić, ale Edmund uciekł od nich i pobiegł do zamku królowej, wierząc że zostanie królem. Jednak czarownica nie miała zamiaru zrobić z niego króla. Chciała schwytać go razem z rodzeństwem, bo według przepowiedni, dzieci Adama i Ewy zasiądą na tronie Narnii. Zamknęła go w lochu, więc rodzeństwo postanowiło mu pomóc. Spotkało na swojej drodze pomocne Bobry i wiele przygód, które doprowadziły do walki dobra ze złą czarownicą.
Dla mnie książka była interesująca. Było w niej wiele przygód i dużo niesamowitych historii, które pobudzają wyobraźnię. Lubię wojenne historie, więc najbardziej podobała mi się bitwa między armią czarownicy a armią Aslana- dobrego Lwa. Książka jest bardzo wciągająca i nie mogłem oderwać od niej oczu. Dostałem ją na gwiazdkę i przeczytałem ją już w wigilię. Trochę trudno czytało mi się niektóre imiona np. Tumunus, albo „Macready", bo jest to w języku angielskim. Ale mimo to, czytało mi się przyjemnie. Polecam tę książkę dzieciom,które lubią magię i dużo akcji.

Kuba Oleksa, 10 lat
C.S. Lewis, Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa, Media Rodzina, Poznań 2008

Oglądany: 15105
Najczęściej ogladane

 
Nauka i zabawa
Zwierzęta świata


Kolorowa farma


Wycieczka do zoo