Książki

Mały słoń z wielkimi problemami

Jest wielkości rzodkiewki, ma różową skórę i właśnie trafił do polskich księgarń - ma na imię Pomelo.

„Pomelo" to francuska książka obrazkowa. I widać to od pierwszej strony, a dokładnie od pierwszej ilustracji. Lekka, wręcz ulotna kreska, stonowane kolory, luz i nonszalancja w rysowaniu. Kreska niezbyt awangardowa, trochę komiksowa, rozedrgana jak u francuskiego mistrza alternatywy Joanna Sfara (co jest jak najbardziej zaletą), a jednocześnie nie ma tu ani kropli przesłodzonego kiczu. Choć sam główny bohater na określenie „słodki" zasłuży zapewne u niejednego małego czytelnika. Należy bowiem do gatunku tych bohaterów, których nie sposób nie lubić.

Kim jest Pomelo? To mały, bardzo mały różowy słoń, mniejszy nawet od rzodkiewki. Mieszka w przydomowym ogrodzie. Opala się na liściu, urządza wyścigi ze ślimakami, a do tego w głównej nowelce niniejszego tomu (który zawiera 3 obrazkowe opowiadania) „zakochuje się" we wszystkim, co napotyka w swoim ogródku: krople, rosy, kamień, kwiat karczocha. Wszystko, co go otacza jest dla niego fascynujące, zadziwiające i wspaniałe.

Pomelo na pewno spodoba się więc mniejszym dzieciom, bowiem postrzega świat właśnie tak jak one. Dlatego dzieciaki mogą z łatwością odkrywać i poznawać np. przyrodę razem z nim, jak w opowiadaniu „Wszystko znika", gdy nastaje jesień a ogród, w którym mieszka Pomelo zmienia się nie do poznania. Mogą też poczuć się wyjątkowe po lekturze „Pomelo jest fantastyczny". Ciekawa jest także konstrukcja tej książki. Nie ma tu standardowej, zwartej narracji. Opowiadanie przybierają formę ciągu scen, złożonych z ilustracji i podpisu - taki sympatyczny, obrazkowy aforyzm. Ten sposób opowiadania połączony z sympatycznym bohaterem i ciekawą kreską daje bardzo dobry koktajl lekturowy. Smacznego. 
Sebastian Frąckiewicz

Ramona Badescu (tekst), Benjamin Chaud (ilustracje), Pomelo jest zakochany, Zakamarki, Poznań 2012.

Oglądany: 5856
Najczęściej ogladane

 
Nauka i zabawa
Zwierzęta świata


Kolorowa farma


Wycieczka do zoo