Książki

Dzieciństwo z wycinanki

Czym nakarmić niemowlaka, gdy mamy nie ma w domu? Bohater „Czarów" musi szybko odnaleźć odpowiedź na to pytanie.

Historia opowiedziana w tej książce raczej nie wydarzyłaby się w Polsce. Dlaczego? Choćby dlatego, że polskie mamy raczej nie zostawiłyby pod opieką kilkuletniego dziecka. A tak właśnie dzieje się w „Czarach" hiszpańskich autorek - Charo Pity oraz Madaleny Matoso. Główny bohater książki  pewnego dnia odwiedza ciocię Elizę , która musi szybko wyjść z domu i prosi Oskara, żeby na chwilę przypilnował dziecko. Szybko okazuje się, że maluch jest po prosto głodny. Na domiar złego lodówka świeci pustkami.

Oskar wsadza niemowlę do wózka i rusza w drogę przez hiszpańskie miasteczko w poszukiwaniu stosownego jedzenie dla swojego podopiecznego. Odwiedza piekarza, sklep mięsny, farmę, sklep rybny i ogród z warzywami. Dorośli przekonują jednak Oskara, że niemowlaka da się nakarmić tylko w jeden sposób - czarami. Czary to karmienie piersią, a magiem okazuje się ciotka Eliza, która stosunkowo szybko wraca do domu.

 „Czary" są zgrabnie napisaną, rymowaną historią, a do tego doskonale zilustrowaną. Cały świat zbudowany został z wycinanki. Magdalena Matoso zestawia ze sobą stonowane barwy, szarości,  brązy zielenie z mocnymi akcentami w postaci  czerwonego stroju głównego bohatera. Ilustratorka bawi się też różnymi fakturami i jest ujmującą swobodna w zestawianiu papierowych skrawków. Dzięki temu „Czary" są bardzo wysmakowane i oryginalne, a i tematyka również jest niecodzienna.

Sebastian Frąckiewicz
Charo Pita (tekst), Madalena Matoso (rys.),  Czary, Wydawnictwo Tako, Toruń 2012

Oglądany: 9207
Najczęściej ogladane

 
Nauka i zabawa
Zwierzęta świata


Kolorowa farma


Wycieczka do zoo