Gry video

Większe jest lepsze

Wbrew pozorom nie tak łatwo o dobrą grę video dla dziecka: atrakcyjną, bez przemocy i z ciekawą grafiką. Dlatego cykl LocoRoco nie ma sobie równych. To absolutny klasyk na konsolę PSP.

Gry video to jeden z ulubionych kozłów ofiarnych rodziców, nauczycieli i psychologów: podobno psują psychikę, alienują najmłodszych i niszczą im nerwy. Wszystkie te tezy są prawdziwe, jeśli dzieciaki sięgają po gry nie przeznaczone dla nich (o systemie PEGI informującym o kategoriach wiekowych przeczytasz tutaj) lub poświęcają im zbyt wiele czasu. Problem polega również na tym, że interaktywna rozrywka kierowana jest głównie do dorosłego odbiorcy, a naprawdę ciekawych i bezpiecznych tytułów dla dzieci trzeba trochę poszukać. I Chociaż dwie części gry „Loco Roco”, które wyszła spod rąk japońskich twórców mają już na karku kilka lat, są strzałem w dziesiątkę i wciąż posiadają niezbyt dużą konkurencję.

Fabuła zabawy jest prosta. Wcielamy się w  okrągłego bohatera, który mieszka na kolorowej planecie z małymi Mui Muiami. Pewnego dnia planetę atakuje zły stwór Moja. Mui Muie przestraszyły się i ukryły się na całej planecie, a my musimy je odnaleźć i przy okazji trochę urosnąć. Na każdej planszy znajduje się bowiem 20 owoców, które należy odnaleźć i zjeść, a wtedy nasz bohater zwiększa swoją objętość. W dowolnej chwil może podzielić się na mniejsze postaci, a po chwili znów połączyć w jedną dużą. Czasami te metamorfozy są niezbędne, żeby pokonać jakąś przeszkodę lub gdzieś się prześlizgnąć. Wyjątkowe na tle innych gier jest sterowanie, bowiem w LocoRoco nasz bohater, nie tyle idzie, co toczy się w wybranym przez nas kierunku.

Wykorzystując specyfikę konsoli PSP wyposażonej w dwa duże przyciski i prawa fizyki, zmieniamy jedynie kąt nachylenia terenu, a nasz kulisty bohater przetacza się w jedną bądź w drugą stronę, raz po raz skacząc. Świat gry jest pozytywny,  bajecznie kolorowy i doskonale zaprojektowany przy pomocy, wektorowej minimalistycznej grafiki. Doskonale pasuje do niej zakręcona ścieżka dźwiękowa, na czele z piskliwymi wokalami głównych bohaterów. Ale najważniejsze, że LocoRocco (w szczególności pierwsza część) to gra niemalże bezstresowa. Nie ma tu szybkiego tempa, świetlnych fajerwerków czy pogoni za przeciwnikiem. Spokojnie toczymy się przez łąkę czy dżunglę i główkujemy, gdzie mógł ukryć się Mui mui (trzeba być spostrzegawczym) lub owoc, dzięki któremu trochę urośniemy. A w dodatku podziwiamy niesamowite otoczenie. Gra jest dowodem  kreatywności autorów, którzy stworzyli świetny, relaksujący tytuł. Rodzicom też się spodoba.

Sebastian Frąckiewicz

LocoRoco, Sony Japan, konsola PSP, PEGI 3+

LocoRoco 2, Sony Japan, konsola PSP, PEGI 3+

Oglądany: 4941
Najczęściej ogladane

 
Nauka i zabawa
Zwierzęta świata


Kolorowa farma


Wycieczka do zoo