Gry video

Wszystko staje na głowie

„Ilomilo" to kolorowa gra logiczna, która uczy orientacji w przestrzeni i wręcz architektonicznego myślenia.

Popularność tzw. gier niezależnych coraz bardziej wzrasta. Nie kupimy ich w sklepach, nie mają pudełek - znajdziemy je tylko w dystrybucji cyfrowej. Dzięki temu są tańsze, a ich twórcy mogą pozwolić sobie na większą oryginalność, nie przejmując się komercyjnym sukcesem i konkurowaniem na półkach z tytułami o iście hollywoodzkich budżetach. Jeden z takich tytułów to „Ilomilo" na Xbox360. Mechanika zabawy jest prosta. Dwie postaci, Ilo i Milo zostają ustawione w różnych miejscach trójwymiarowej planszy-labiryntu złożonego z klocków, różnych elementów i przeszkadzajek. Nasi bohaterowie muszą się spotkać, ale nie będzie to łatwe zadanie, choć mamy duże pole manewru, bo plansza jest trójwymiarowa.

I my także musimy sobie łamać sobie głowę i myśleć w trójwymiarze, bowiem możemy się poruszać nawet do góry nogami i przestawiać fragmenty planszy, aby  w końcu znaleźć się obok  naszego przyjaciela. Najlepiej gra smakuje, gdy w zabawie uczestniczą dwie osoby. Kiedy gramy sami, naprzemiennie sterujemy raz Ilo, raz Milo - i to my decydujemy, kiedy przełączamy się z jednej na drugą postać. Gdy tylko włączymy konsolę i szybko rzucimy  okiem na „Ilomilo", będziemy mieć nieodparte wrażenie, że gdzieś już to wszystko widzieliśmy: te pluszowe postaci, świat złożony z klocków-poduszek, drugie tło stylizowane na wycinankę i uroczą kolorystykę. Rzecz jasna widzieliśmy to już w „Little Big Planet" i w warstwie wizualnej Ilomilo jest do przygód szmacianek niezwykle podobne. Tym bardziej, że autorzy Ilomilo podobnie jak twórcy Little Big Planet stawiają także na przyjemną i relaksującą ścieżkę dźwiękową, a utwory z obydwu tytułów na Youtube mają sporą liczbę odsłon.

Na szczęście sama zabawa ma inny charakter niż „Little Big Planet", więc trudno mówić tu o plagiacie. „Ilomilo" wymaga od małych graczy skupienia i niezłej orientacji w przestrzeni, sporej wyobraźni, wręcz architektonicznego myślenia. O ile pierwsze plansze dzieci pokonają z łatwością, przy następnych trzeba będzie czasem pracować metodą prób i błędów. Dużym ułatwianiem jest specjalny widok, który zbliża i oddala kamerę od planszy. Dzięki temu możemy obejrzeć klockowy labirynt z wszystkich stron, by znaleźć właściwe rozwiązanie. Niecierpliwi gracze mogą się trochę zniechęcić. Dlatego łamigłówkę warto sobie dozować  i nie starać się hurtem przechodzić zbyt wielu poziomów. „Ilomilo" to świetna gimnastyka dla dziecięcego umysłu, w dodatku w świetnie zaprojektowany, fantastycznym świecie.„Ilomilo" dostępne jest przez XboxLive. Na Xbox Live znajduje się także wersja demonstracyjna gry, którą można ściągnąć za darmo i sprawdzić, czy tytuł spodoba się małemu graczowi.

Sebastian Frąckiewicz

Ilomilo, SouthEnd Interactive, Xbox360 (dystrybucja cyfrowa przez XboxLive)

Pegi: 3+
 

Oglądany: 5400
Najczęściej ogladane

 
Nauka i zabawa
Zwierzęta świata


Kolorowa farma


Wycieczka do zoo