Gry video

Uratuj magiczne drzewo

„Botanicula" to idealny przykład na to, że udana gra video, to przede wszystkim dobry pomysł, a nie wielki budżet czy najnowsze rozwiązania techniczne. Dotyczy to również gier dla dzieci.

 Branża gier video diametralnie zmieniła się od czasów, gdy jako dzieciaki łamaliśmy joysticki przy Commodore 64 i psuliśmy pady od Pegasusa. Wtedy elektroniczną rozrywkę tworzyły często małe zespoły w domowym zaciszu. Dziś gry video mają budżety produkcyjne większe od hollywoodzkich produkcji, z najlepszym zapleczem technicznym. Ale czasami nic z tego nie wynika, bo większość zrobiona jest na jedno kopyto, szczególnie na poziomie wizualnym. W dodatku dystrybutorzy każą sobie płacić za najnowsze tytuły na konsole blisko 200 zł, a na PC-ety czasem powyżej 100zł. Co za tupet.


Tymczasem „Botanicula" kosztuje 20 zł i obok takich tytułów jak Loco Roco czy Little Big Planet to najlepsza gra dla dzieci ostatnich lat, choć jest produkcją niskobudżetową.
A spodoba się zapewne także niejednemu rodzicowi, zatem rodzinną zabawę mamy gwarantowaną.. Za „Botaniculą" stoi małe czeskie studio Amanita Design. Jej twóry, tak samo, jak w przypadku swoich pozostałych gier, postawili na wyjątkową szatę graficzną, odbiegającą od standardów z gier video dla najmłodszych. Ten standard to z jednej strony kreskówkowy Disney, estetyka mangopodobna a z drugiej trójwymiarowy realizm. Tymczasem „Botanicula" w świecie gier video jest niczym awangardowa ilustracja dla dzieci na rynku książki.

O co chodzi w całej zabawie? „Botanicula" to przygodówka, w której kierujemy grupką pięciu postaci. Ich domem jest pełne różnorodnych organizmów gigantyczne drzewo, które zostało zaatakowane przez mroczne istoty zachowujące się niczym pasożyty. Nasi bohaterowie muszą ratować swój dom. Ruszają zatem na poszukiwania ostatniego nasiona magicznego drzewa. W trakcie swojej wędrówki bohaterowie muszą pokonywać proste zagadki i przeszkody. Spotykają inne gatunki zamieszkujące drzewo - owoce niezwykłej wyobraźni autorów. Gra urzeka klimatem, nastrojem, świetną oprawą dźwiękową, spokojną rozgrywką, a nade wszystkim wspaniałą scenografią i bohaterami. „Botanicula" niesamowicie wciąga. Gdy mali gracze już raz trafią na wielkie drzewo, nie będą chcieli z niego zejść.

Jedynie, co może mylić to oznaczenie PEGI, tak naprawdę gra jest dobra dla dzieci powyżej 7 roku życia, a do rozwiązania trudniejszych zagadek na pewno przydadzą się rodzice.

Sebastian Frąckiewicz


Botanicula, Amanita Design (dystrybucja w Polsce CD Projekt),  Wiek 7+
 

Oglądany: 4524
Najczęściej ogladane

 
Nauka i zabawa
Zwierzęta świata


Kolorowa farma


Wycieczka do zoo