Gry tradycyjne

Konstruktor&destruktor

Zasady tej gry można opanować dosłownie w minutę. Za to dobrej zabawy starczy dzieciakom na co najmniej godzinę. Make'n' Break to jedna z najbardziej emocjonujących gier familijnych.

 Żeby rozpocząć rozgrywkę nie musimy przebijać się przez długą instrukcję. Wystarczy chwila.
W pudełku znajdziemy 10 kolorowych klocków, czasomierz, kostkę oraz karty, na których widnieją konstrukcje do ułożenia. Klocki są drewniane i trwałe. Choć nie raz poszybują na podłogę, nic im się nie stanie. Najpierw ustalamy kolejność rzutu kostką (gra dla 2-4 osób), która powie nam, ile minut otrzymamy na ułożenie różnych konstrukcji w czasie naszej tury. Choć kostka jest sześcioboczna, dostaniemy maksymalnie 3 minuty. Nakręcamy czasomierz, który będzie bezlitośnie i głośno tykał podnosząc poziom napięcia w czasie zabawy i ruszamy!

Szybko losujemy pierwszą kartę konstrukcji. Za każdą budowlę z klocków, w zależności od stopnia trudności dostaniemy od 1 do 3 punktów. Niektóre karty przedstawiają budowle kolorowe i musimy dokładnie zachować układ kolorystyczny, inne tych kolorów nie określają. Wtedy mamy dużą dowolność, choć nie zawsze jest to zaleta. W czasie rozgrywki okaże się też, że czasami konstrukcja za 3 punkty jest łatwiejsza niż za dwa, a osoby mające problemy z rozpoznawaniem kolorów muszą dobrze wytężyć wzrok. Szczególnie klocek pomarańczowy i czerwony są do siebie bardzo podobne. Ta gra idealnie sprawdziłaby się w czasie badań lekarskich do prawa jazdy.

Ale wróćmy do zabawy. Zbudowaliśmy już pierwszą konstrukcję. Punkty zostają zaliczone, gdy budowla samodzielnie stoi. Zegar tyka, a my sprawnym ruchem ręki niszczymy naszą konstrukcję i wznosimy następną, i następną, zbierając jak najwięcej punktów. Aż zegar się zatrzyma. Ze względu na to, że Make'n' Brake wymaga dobrej koordynacji ruchowej, gra przeznaczona jest dla dzieci mniej więcej od 8 roku życia. Dużo emocji i prosta instrukcja to nie jedyne jej zalety. Gra rozwija dziecko manualnie, uczy refleksu, szybkiego podejmowania decyzji i wyobraźni przestrzennej. Dzieciom szybko się nie znudzi.

Sebastian Frąckiewicz

Make'n'Break, wydawca: Ravensburger, wiek: 8+, liczba graczy: 2-4

 

Oglądany: 9360
Najczęściej ogladane

 
Nauka i zabawa
Zwierzęta świata


Kolorowa farma


Wycieczka do zoo