Gry tradycyjne

Mały strateg

„Pluszaki rozrabiaki" to dwie gry planszowe z tymi samymi bohaterami w jednym pudełku. Jedna pełna emocji, a druga trochę nudna.

Zacznijmy od tej ciekawszej, która o dziwno skierowana jest do młodszych dzieciaków, powyżej 5 roku i nosi tytuł „Regał pełen zabawek", w dodatku kolorowych zabawek. Wybieramy jednego z pięciu bohaterów: wyglądają sympatycznie, ale są trochę zbyt cukierkowe. Zanim rozpoczniemy zabawę, czeka nas jeszcze mała manualna robota. Na pięciu kostkach musimy umieścić specjalne naklejki z ikonami zabawek, które staną się odpowiednikami oczek.

Na zdjęciu "Regał pełnych zabawek", fot. Egmont

Celem gry jest zebranie jak największej ilości przedmiotów z regałów, a przy okazji nauka liczenia oraz swego rodzaju strategii. Nie wszystko dzieje się tu bowiem przypadkiem. Trzeba tak zaplanować swoje rzuty, by szybciej przed innymi graczami zebrać żetony zabawek o jak najwyższej wartości. W każdej turze gracz rzuca 3 razy kostkami, decydując się, który rodzaj zabawek zbiera. Musi więc zaryzykować, a także podejmować takie decyzje ( i małe obliczenia), żeby nie zostawić pozostałym graczom smakowitych kąsków. Mechanika „Regału pełnego zabawek" sprawia, że gra jest pełna emocji, dzieciaki muszą trochę pomyśleć, a do tego zasady są przejrzyste i jasne.

Po prawej stronie "Zdobywamy plusztony", fot. Egmont

Tego samego nie możemy powiedzieć o grze „Zdobywamy plusztony" (dla dzieci 6+). Przy zasadach pojawia się niezły zgryz: są przedstawione w taki sposób, że dzieciaki będą miały spory problem, żeby zrozumieć je za pierwszym razem. Na domiar złego w „Zdobywamy plusztony" gra się trochę zbyt szybko. Ani się obejrzymy, już skończymy partię. Cel jest podobny do „Regału" - również trochę główkowania plus nauka liczenia. Ale brak elementu losowego sprawia, że zabawa nie będzie już tak emocjonująca. I choć w pudełku „Pluszaków rozrabiaków" znajdują się dwie gry, to „Zdobywanie plusztonów" szybko pójdzie w odstawkę

Sebastian Frąckiewicz

Pluszaki rozrabiaki, Wydawnictwo Egmont, Warszawa 2010,
Wiek: 5 + (Regał pełen zabawek), 6+ (Zdobywamy plusztony)

Oglądany: 5844
Najczęściej ogladane

 
Nauka i zabawa
Zwierzęta świata


Kolorowa farma


Wycieczka do zoo