Gry tradycyjne

Łamigłówka na wagę złota

„Poszukiwacze skarbów" to nie jest szybka i prosta rozrywka, ale za to gra przynosi mnóstwo satysfakcji. Uczy planowania i logicznego myślenia.

Fabuła gry jest ciekawa i stosunkowo prosta. Mamy rok 1899. Pojawia się szansa zdobycia fortuny. Na niewielkiej wyspie na Morzu Karaibskim dawniej krzyżowały się kiedyś najważniejsze szlaki handlowe świata. Właśnie tam statki padały łupem piratów i wiele okrętów spoczywa na dnie morza, a w nich - drogocenne skarby. Zbliża się huragan, który spowoduje, że nurkowanie w głębi oceanu będzie niemożliwe. Zadanie gracza polega na tym, aby w ciągu dziesięciu „dni" zdobyć jak najwięcej cennych przedmiotów, wykorzystując spryt i intuicję, aby nie dopuścić do zwycięstwa przeciwników. Gra jest przewidziana dla 3-5 graczy w wieku od ośmiu lat. Granica powinna być jednak nieco wyższa - gra należy do gatunku strategicznych, a jej przebieg jest skomplikowany, dlatego ośmioletnie dziecko może jej jeszcze w pełni nie zrozumieć. Każdy z graczy otrzymuje na początki nurka pomagającego w przeszukiwaniu wraków, 100 dolarów, pięć kart działania, a także swój własny statek, którym będzie zwiedzał brzegi wyspy. Jedna rozgrywka trwa 10 rund, a każda runda to kolejny dzień tygodnia. W czasie każdego z nich gracze wykonują po dwa działania - jedno rano, drugie wieczorem.

Zadania są określone przez karty działania: gracz wybiera je na początku każdego dnia. Może zatem popłynąć do Zatoki Delfinów i zdobyć pieniądze za oprowadzanie turystów, użyć nurka, aby obrabować wrak, podejmując tym samym ryzyko spotkania potwora morskiego; sprzedać łup na targu, a także podpłynąć do tawerny w celu wynajęcia dodatkowego nurka lub rabusia, który okradnie innego gracza ze skarbu. Wraki statków znajdują się na różnych głębokościach i im głębiej się znajdują, tym cenniejsze (i bardziej ryzykowne) kryją skarby. Z kolei ich sprzedaż na targu zależy od wartości podanej na karcie oraz od liczby cudzych statków znajdujących się akurat w tym miejscu. Rozszerzony wariant gry zawiera karty „Spotkanie", umożliwiający kontakt z postaciami pomagającymi w grze: Turystą, Sprzedawcą Węży, Pochopnym Kupcem, Starym Marynarzem albo Sprzedawcą Harpunów. Można od nich kupić sprzęt albo sprzedać im skarby - zazwyczaj po mocno zawyżonej cenie. Gra trwa krótko - około czterdziestu minut. W tym czasie gracz musi pomnożyć swoje pieniądze, zdobyć jak najwięcej skarbów, uważać na potwory morskie i w razie czego móc je zabić za pomocą harpuna. Musi też przewidzieć, jak zachowają się przeciwnicy i wyczuć, kiedy jest najkorzystniej sprzedać swoje diamenty i złoto. Zmysł strategiczny przydaje się również w momencie zakupu nowych nurków oraz planowania zadań do wykonania każdego dnia. Od dobrego planowania zależy, czy uda nam się zarobić i zdobyć cenny łup.

Nie bez znaczenia jest oczywiście odrobina szczęścia. Ciekawe jest to, że w „Poszukiwaczach skarbów" każdy może w jednej chwili stracić większość swojego majątku: w wyniku kradzieży lub spotkania z potworem morskim. Gra, choć dzieciom może wydawać się skomplikowana, zupełnie nie nuży. Wciąż trzeba uważać na innych, podejmować szybko decyzje dotyczące zadań na każdy - choć tak naprawdę trwający tylko kilka minut - dzień. Grałam w tę grę z chłopcami w wieku 8 i 14 lat. Dla obu z nich była to doskonała zabawa, mimo że momentami wydawali się zdezorientowani. Planszówka nie należy do najłatwiejszych; trzeba się dobrze skupić i pomyśleć, aby bawić się zgodnie z zasadami. Może być to minus dla osób, które chcą szybko i łatwo się rozerwać, zwłaszcza przy pierwszej partii. Polecam „Poszukiwaczy skarbów" rodzicom, którzy chcą kupić dziecku coś bardziej wartościowego niż kolejna gra na PC albo konsolę i pomóc im w nauce logicznego myślenia oraz planowania swoich działań. Przestrzegam tylko przed traktowaniem dosłownie zapewnień producenta o przedziale wiekowym od ośmiu lat i ilości graczy - spokojnie można grać już w dwie osoby.

Aleksandra Rzeszowska

Poszukiwacze skarbów, Wydawnictwo Egmont, Warszawa 2011
wiek zalecany przez producenta: 8+

Oglądany: 6072
Najczęściej ogladane

 
Nauka i zabawa
Zwierzęta świata


Kolorowa farma


Wycieczka do zoo