Gry tradycyjne

Historie z kostek

Story Cubes" to genialna w swej prostocie zabawa w opowiadanie historii.

 Najlepsze pomysły nigdy nie są skomplikowane. Gra zaprojektowana przez Irlandczyka  Rory'ego O' Connora, który zawodowo jest trenerem kreatywności na pierwszy rzut oka wygląda bardzo niepozornie. We wnętrzu małego pudełka kryje się 9 kostek: Na każdej z nich, zamiast oczek znajdziemy 6 różnych ikon. Przedstawiają na przykład drzewo, żółwia, spadochroniarza, żarówkę czy zwyczajną strzałkę. O co w tym wszystkim chodzi? O opowiadanie historii. Rzucamy wszystkimi kostkami, następnie spoglądamy na ikony, które się na nich ułożyły, a na końcu odwołując się do obrazków wymyślamy własną opowieść.

Trudne? Ależ skąd. Dla dzieciaków będzie to bułka z masłem. Maluchy nie mają bowiem problemu z fantazjowaniem, a kostki są o tyle pomocne, że nadają temu fantazjowaniu pewien kierunek. Rodzicie też nie powinni mieć większych problemów, bo kostki przedstawiając konkretne obrazy, momentalnie pobudzają wyobraźnię. „Story Cubes" nie jest jednak w żaden sposób grą, w której musimy realizować jakiś cel i gdzie mamy określone zasady, jak wygrać z przeciwnikiem. Przeciwników właściwie nie ma, bo trudno byłoby oceniać, czy jedna opowieść jest lepsza od drugiej. Potrzebne byłyby jakieś kryteria, które w „Story Cubes nie istnieją.

Nie chodzi tu o to, żeby wygrać, tylko by wzajemnie opowiadać sobie różne historie. Dlatego „Story Cubes" sprawdza się raczej jako krótka zabawa: kiedy dzieciaki nudzą się w czasie jazdy samochodem, podczas wizyty u gości lub w każdym innym miejscu, gdzie mają dostęp do kawałka płaskiego materiału, a kostki nie mogą się pogubić. Istnieje także dodatek do gry „Story Cubes. Actions", ale nie jest on tak dobry, jak wersja podstawowa. Dlaczego? „Actions"  przedstawia już konkretne czynności i z powodu tej konkretności trochę krępuje wyobraźnię. Natomiast podstawowe pudełko „Story Cubes" jest świetną zabawą. W czasach, gdy dzieciaki coraz częściej są biernymi widzami i po prostu reagują na to, co dla nich wymyślili inni, mogą w końcu wymyślić własną opowieść i przekazać ją kolegom czy rodzicom.

Sebastian Frąckiewicz

 

 Rory O' Connor, Story Cubes, dystrybucja w Polsce: Rebel.pl

Oglądany: 6786
Najczęściej ogladane

 
Nauka i zabawa
Zwierzęta świata


Kolorowa farma


Wycieczka do zoo