Czy małe dziecko może oglądać telewizję?

Redakcja

14 marca, 2024

Chociaż oglądanie kreskówek może sprawiać dzieciom przyjemność, treści i obrazy oglądane w telewizji mogą być szkodliwe dla rozwoju. Jeśli małe dziecko ogląda telewizję, nie wchodzi w interakcje z ludźmi, nie poznaje otaczającego je świata ani nie uczy się nowych umiejętności. Jeśli głównym zajęciem dziecka jest oglądanie telewizji, prawdopodobnie ominą je te ważne doświadczenia.

Jak ograniczyć czas oglądania telewizji przez dzieci?

Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca, aby dzieci poniżej 2 roku życia w ogóle nie oglądały telewizji. W tym wieku dzieci dopiero zaczynają poznawać otaczający je świat i zwracają swoją uwagę na język, poszukiwania i relacje. Zamiast więc oglądać telewizję, mogą bawić się zabawkami, raczkować, wspinać się i chodzić, rozmawiać z dorosłymi i poznawać swoje otoczenie.

Po ukończeniu 2 lat rodzice powinni oglądać telewizję razem z dzieckiem i pomagać mu zrozumieć, co widzi. Rodzice mogą rozmawiać o tym, co widzą na ekranie, pytać dziecko, co jego zdaniem może się wydarzyć dalej, angażować je w rozmowę na temat postaci lub tematu.

Dlaczego telewizja jest szkodliwa dla dzieci?

Telewizja jest szkodliwa dla dzieci, ponieważ może ograniczać ich możliwości eksploracji, zabawy i interakcji z ludźmi i światem wokół nich. Dzieci, które oglądają dużo telewizji mogą mieć również mniej czasu na sen. Może to prowadzić do słabych umiejętności językowych, słabych umiejętności społecznych i mniej czasu na ćwiczenia, co może prowadzić do otyłości.

Telewizja może mieć negatywny wpływ na słownictwo małych dzieci. Może również zachęcać je do bierności, siedzenia przez długie okresy czasu i bycia mniej aktywnym. Telewizja może również prowadzić do otyłości, a także mniejszej ilości snu, co może utrudniać dziecku zwracanie uwagi w szkole.

Jak telewizja wpływa na dzieci?

  • Telewizja może wpływać na umiejętności językowe dziecka. Dzieci, które oglądają dużo telewizji mogą mieć mniejszy zasób słownictwa niż inne dzieci.
  • Telewizja może sprawić, że dzieci będą mniej aktywne. Małe dzieci, które oglądają dużo telewizji, mogą być mniej aktywne i bardziej skłonne do nadwagi.
  • Oglądanie telewizji może sprawić, że dzieci będą mniej ciekawskie i bardziej pasywne.
  • Telewizja może utrudniać dziecku zwracanie uwagi w szkole.

Polecane: